میراث جرون
امروز : پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - ساعت : ۱۴:۴۵
یادداشت
فروغ مسلم زاده /مردم از دولتی ها سبقت گرفتند

فروغ مسلم زاده /مردم از دولتی ها سبقت گرفتند

بعداز گذشت ده روزاز زلزله دلخراش کرمانشاه مردم سراسر کشور با کمک های ...

فوزیه زمردی/درختانی که بهانه هرس سربریده می شوند

فوزیه زمردی/درختانی که بهانه هرس سربریده می شوند

[gallery columns="2" size="full" ids="27310,27311,27312,27313,27314,27315,27316"] در هر فرهنگ و جامعه ای درخت نمونه بارز طراوت ...

وقتی حکم شهردار پارسیان صادر نمی شود

وقتی حکم شهردار پارسیان صادر نمی شود

شهر پارسیان به عنوان مرکز شهرستان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم ...

داریوش حسن زاده/اختلاط دختر وپسردرمدارس بشاگرد

داریوش حسن زاده/اختلاط دختر وپسردرمدارس بشاگرد

اختلاط دختر وپسردرمدارس بشاگرد امروز يكي از معضلات جدي دربعضی از مراكز آموزشي بشاگرد ...

فروغ مسلم زاده /صیدهایی که دریا را جارو می کنند

فروغ مسلم زاده /صیدهایی که دریا را جارو می کنند

در خبرها آمده است که طی شش ماهه اول امسال صیادان هرمزگان 120 ...

احسان کامرانی/سخنی کوتاه با استاندار استان جناب آقای دکترهمتی

احسان کامرانی/سخنی کوتاه با استاندار استان جناب آقای دکترهمتی

جناب اقای استاندار حضور حضرتعالی را در منصب استانداری هرمزگان تبریک عرض نموده ...

فروغ مسلم زاده /نمایشگاه بیست وسوم دریک اپیزود

فروغ مسلم زاده /نمایشگاه بیست وسوم دریک اپیزود

بیست وسومین نمایشگاه بین المللی مطبوعات در حالی برگزار می شود که در ...

فروغ مسلم زاده/نمایشگاه بیست وسوم ؛ بزرگترین پاتوق فرهنگی کشور

5الی 12ابان ماه مصلی تهران میزبان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور و پاتوق اصحاب ...

فروغ مسلم زاده /مطالبه گری فقط یک گفتمان نیست

فروغ مسلم زاده /مطالبه گری فقط یک گفتمان نیست

امام حسین (ع) می فرمایند: اگر دین ندارید آزاده باشید ، این سخن ...

فروغ مسلم زاده/برچیده شدن مدارس کپری ؛شاید وقتی دیگر

فروغ مسلم زاده/برچیده شدن مدارس کپری ؛شاید وقتی دیگر

سال تحصیلی جدید را در حالی آغاز کردیم که وزیر تازه نفس آموزش ...

 • کد مطلب : 23018
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ شهریور, ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۱
 • شما اینجا هستید :یادداشت
 •   

  رضا دبیری‌نژاد / بندرعباس جزیره است

  🔹اگر اتفاقات انتخابات شورای شهر بندرعباس و پسامدهای آن را در کنار مباحث مطرح شده درباره انتخاب شهردار بگذاریم، از نقدهایی که با کنایه از شهردار مطرح شد و اعضایی که با حمایت یا معرفی کاندیداهای رقیب به نوعی از نقدها حمایت کردند و در نهایت همان اعضا با اجماع شهردار را تثبیت کردند. 🔹همه […]

  🔹اگر اتفاقات انتخابات شورای شهر بندرعباس و پسامدهای آن را در کنار مباحث مطرح شده درباره انتخاب شهردار بگذاریم، از نقدهایی که با کنایه از شهردار مطرح شد و اعضایی که با حمایت یا معرفی کاندیداهای رقیب به نوعی از نقدها حمایت کردند و در نهایت همان اعضا با اجماع شهردار را تثبیت کردند.
  🔹همه این ماجراها نشان می‌دهد که آنچه اتفاق افتاده قابل‌مقایسه با روند حاکم بر شهرهای دیگر یا نظام کلی حاکم بر کشور نیست و نه می‌توان نوعی انتخاب را سیاسی – جناحی تلقی کرد؛ چنان‌که در پیروزی لیستی برخی شهرهای بزرگ همچون تهران، مشهد و یا اصفهان شاهد بودیم و در نتیجه انتخاب شهردار هم در تداوم این رفتار سیاسی بود.🔹از سوی دیگر نمی‌توان این فرآیند را قومی یا مذهبی تلقی نمود، چنان‌که می‌توان در شهرها یا روستاهایی که دارای دسته‌بندی قومی هستند مشاهده کرد.
  🔹حتا این فرآیند را نمی‌توان شیوه‌ای ترکیبی و دموکراتیک در منظر مفهوم تلقی کرد اگرچه نمای شکلی آن کاملا دموکراتیک است اما در فرآیند دموکراتیک تقسیم‌بندی‌های گفتمانی که اهداف و برنامه‌ای را رهبری می‌کنند نوع اجتماع نشان می‌دهد که اعضا نه دارای دسته‌بندی و نه دارای وابستگی فکری – گفتمانی هستند.
  🔹از این‌رو نمی‌توان تحلیل نتایج به دست آمده و کنشی را که کنشگران این عرصه اعم از اهالی شورا، کاندیداهای شهرداری و بازیگران پیدا و پنهان بازی کردند قابل مقایسه و تطبیق با شهرهای دیگر نیست و نظامی کاملا درونی است که از فرآیند موجود و نهفته در آن شکل می گیرد.

  🔹(ماجرا را از زمان ثبت‌نام و تبلیغات انتخابات در نظر بگیرید) هرچه از ثبت‌نام تا روزهای نتایج و کاندیداهای شهرداری پیش می‌آییم “حلقه‌ای قیف‌گونه” شکل می‌گیرد که کنشگران این عرصه را محدودتر می‌سازد و در نهایت بازیگران اصلی تا حدودی پای به میان می‌گذارند که نشان می‌دهد این مجموعه فرآیندی بسته و درونی است که برمبنای افراد پدید آمده است و هیچ گفتمان، برنامه و نگرشی تعیین‌کننده نیست و نمی توان افراد را با نگرش هایشان در یک نظام گفتمانی قرار داد. از این‌رو این بازی بیشتر به “کنش سهامداران یک شرکت سهامی با سهامداران محدود” شبیه می‌شود.🔹در نهایت هم می‌توان یک گفتمان فردمحور را حاکم دانست. این متمایز بودن بندرعباس از نظام فراگیر ملی این شهر را به یک جزیره مستقل مشابه می‌سازد که کاملا نظامی مستقل دارد و همه فرآیند را از درون خود می‌جوید و کنش‌های بیرونی بر آن چندان تأثیری ندارد.🔹اگرچه جزیره شامل مهاجرین بسیاری است که تکثر را به آن می‌آورند اما گفتمان مسلط بر آن می‌تواند مستقل از همه تکثرهای میهمان باشد.
  اما نکته مهم این است که فرآیند جزیره‌ای که مبتنی بر “گفتمان کدخدامنشی” است به سمت “شهرسازی در معنای فرهنگی و گفتمانی ” آن نمی‌رود.🔹بندرعباس برای رسیدن به رویکردی فرهنگی – اجتماعی از شهر یا گفتمان‌شهری و شهروندی نیازمند تغییرگفتمانی است که فرآیندساز “مثلث شهروندان، شهر و مدیران شهری” شود.
  🔹تغییر گفتمانی سبب تغییر رویکرد جزیره و نظام قدرت می‌شود و جامعه را قدرتمند می‌سازد، تقویت قدرت جامعه آن را به سوی تمدن‌سازی و شهرشدن در معنای کامل آن می‌برد.

  برچسب ها :

  تبلیغ
  احمدمرادی oخبرگزاری علم و فناوری آفتاب جنوب دریانیوز ستاره شرق