میراث جرون
امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - ساعت : ۰۶:۱۳
یادداشت
غیرت هرمزگان جوشید !

غیرت هرمزگان جوشید !

استاندار پرحاشیه هرمزگان که چهارسال سکان مدیریت هرمزگان را بدست گرفته بود و ...

فروغ مسلم زاده / جاسم رفت ، فریدون آمد

فروغ مسلم زاده / جاسم رفت ، فریدون آمد

چهارشنبه گذشته خبر رفتن جاسم جادری استاندار وقت هرمزگان و جایگزینی فریدون همتی ...

هرمزگان، معلق در تعلیق

هرمزگان، معلق در تعلیق

💠وقتی قصه رفتن استاندار جدی تر شد، یکهویی آقای نیکبخت از اون سر ...

اندوه فرشتگان/سید رضاهاشمی زاد

اندوه فرشتگان/سید رضاهاشمی زاد

◾️برای اندوه پرواز فرشتگان معصوم هرمزگانی که ازمدت هاپیش در آرزو و رویای ...

رضا دبیری‌نژاد / بندرعباس جزیره است

رضا دبیری‌نژاد / بندرعباس جزیره است

🔹اگر اتفاقات انتخابات شورای شهر بندرعباس و پسامدهای آن را در کنار مباحث ...

فروغ مسلم زاده/اسیب شناسی جشنواره شهید رجایی

هر ساله شهریور ماه با اغاز هفته دولت و روز کارمند جشنواره شهید ...

مصطفی رنجبر زاده/تاثیر ورزش و گردشگری بر اقتصاد کشورها

مصطفی رنجبر زاده/تاثیر ورزش و گردشگری بر اقتصاد کشورها

در کنار تاثیرات گردشگری ورزشی برصنعت گردشگری نکته دیگری که در این میان ...

فروغ مسلم زاده/چرا کشند دوباره بازگشت؟!

فروغ مسلم زاده/چرا کشند دوباره بازگشت؟!

بوی نامطبوع ذرت پخته و امونیاک در حاشیه ساحل خصوصا عصر ها فضا ...

فرزانه مسلم زاده / بوي تعفن فاضلاب برسرشهر بندرعباس سنگيني مي كند

فرزانه مسلم زاده / بوي تعفن فاضلاب برسرشهر بندرعباس سنگيني مي كند

در حاشيه نوار ساحلي در حال قدم زدن يا رانندگي هستيد كه ناخودآگاه ...

فروغ مسلم زاده /کتابخانه ۴۰ ساله بندرعباس درانتظاربازگشایی مجدد

فروغ مسلم زاده /کتابخانه ۴۰ ساله بندرعباس درانتظاربازگشایی مجدد

کتابخانه شهدا یکی از قدیمی ترین وپیرترین کتابخانه های بندرعباس این شهر تجاری ...

 • کد مطلب : 23018
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ شهریور, ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۱
 • شما اینجا هستید :یادداشت
 •   

  رضا دبیری‌نژاد / بندرعباس جزیره است

  🔹اگر اتفاقات انتخابات شورای شهر بندرعباس و پسامدهای آن را در کنار مباحث مطرح شده درباره انتخاب شهردار بگذاریم، از نقدهایی که با کنایه از شهردار مطرح شد و اعضایی که با حمایت یا معرفی کاندیداهای رقیب به نوعی از نقدها حمایت کردند و در نهایت همان اعضا با اجماع شهردار را تثبیت کردند. 🔹همه […]

  🔹اگر اتفاقات انتخابات شورای شهر بندرعباس و پسامدهای آن را در کنار مباحث مطرح شده درباره انتخاب شهردار بگذاریم، از نقدهایی که با کنایه از شهردار مطرح شد و اعضایی که با حمایت یا معرفی کاندیداهای رقیب به نوعی از نقدها حمایت کردند و در نهایت همان اعضا با اجماع شهردار را تثبیت کردند.
  🔹همه این ماجراها نشان می‌دهد که آنچه اتفاق افتاده قابل‌مقایسه با روند حاکم بر شهرهای دیگر یا نظام کلی حاکم بر کشور نیست و نه می‌توان نوعی انتخاب را سیاسی – جناحی تلقی کرد؛ چنان‌که در پیروزی لیستی برخی شهرهای بزرگ همچون تهران، مشهد و یا اصفهان شاهد بودیم و در نتیجه انتخاب شهردار هم در تداوم این رفتار سیاسی بود.🔹از سوی دیگر نمی‌توان این فرآیند را قومی یا مذهبی تلقی نمود، چنان‌که می‌توان در شهرها یا روستاهایی که دارای دسته‌بندی قومی هستند مشاهده کرد.
  🔹حتا این فرآیند را نمی‌توان شیوه‌ای ترکیبی و دموکراتیک در منظر مفهوم تلقی کرد اگرچه نمای شکلی آن کاملا دموکراتیک است اما در فرآیند دموکراتیک تقسیم‌بندی‌های گفتمانی که اهداف و برنامه‌ای را رهبری می‌کنند نوع اجتماع نشان می‌دهد که اعضا نه دارای دسته‌بندی و نه دارای وابستگی فکری – گفتمانی هستند.
  🔹از این‌رو نمی‌توان تحلیل نتایج به دست آمده و کنشی را که کنشگران این عرصه اعم از اهالی شورا، کاندیداهای شهرداری و بازیگران پیدا و پنهان بازی کردند قابل مقایسه و تطبیق با شهرهای دیگر نیست و نظامی کاملا درونی است که از فرآیند موجود و نهفته در آن شکل می گیرد.

  🔹(ماجرا را از زمان ثبت‌نام و تبلیغات انتخابات در نظر بگیرید) هرچه از ثبت‌نام تا روزهای نتایج و کاندیداهای شهرداری پیش می‌آییم “حلقه‌ای قیف‌گونه” شکل می‌گیرد که کنشگران این عرصه را محدودتر می‌سازد و در نهایت بازیگران اصلی تا حدودی پای به میان می‌گذارند که نشان می‌دهد این مجموعه فرآیندی بسته و درونی است که برمبنای افراد پدید آمده است و هیچ گفتمان، برنامه و نگرشی تعیین‌کننده نیست و نمی توان افراد را با نگرش هایشان در یک نظام گفتمانی قرار داد. از این‌رو این بازی بیشتر به “کنش سهامداران یک شرکت سهامی با سهامداران محدود” شبیه می‌شود.🔹در نهایت هم می‌توان یک گفتمان فردمحور را حاکم دانست. این متمایز بودن بندرعباس از نظام فراگیر ملی این شهر را به یک جزیره مستقل مشابه می‌سازد که کاملا نظامی مستقل دارد و همه فرآیند را از درون خود می‌جوید و کنش‌های بیرونی بر آن چندان تأثیری ندارد.🔹اگرچه جزیره شامل مهاجرین بسیاری است که تکثر را به آن می‌آورند اما گفتمان مسلط بر آن می‌تواند مستقل از همه تکثرهای میهمان باشد.
  اما نکته مهم این است که فرآیند جزیره‌ای که مبتنی بر “گفتمان کدخدامنشی” است به سمت “شهرسازی در معنای فرهنگی و گفتمانی ” آن نمی‌رود.🔹بندرعباس برای رسیدن به رویکردی فرهنگی – اجتماعی از شهر یا گفتمان‌شهری و شهروندی نیازمند تغییرگفتمانی است که فرآیندساز “مثلث شهروندان، شهر و مدیران شهری” شود.
  🔹تغییر گفتمانی سبب تغییر رویکرد جزیره و نظام قدرت می‌شود و جامعه را قدرتمند می‌سازد، تقویت قدرت جامعه آن را به سوی تمدن‌سازی و شهرشدن در معنای کامل آن می‌برد.

  برچسب ها :

  تبلیغ
  احمدمرادی رفتارنیوز oخبرگزاری علم و فناوری آفتاب جنوب دریانیوز ستاره شرق