میراث جرون
امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ساعت : ۲۳:۱۷
یادداشت
فوزیه زمردی/درختانی که بهانه هرس سربریده می شوند

فوزیه زمردی/درختانی که بهانه هرس سربریده می شوند

[gallery columns="2" size="full" ids="27310,27311,27312,27313,27314,27315,27316"] در هر فرهنگ و جامعه ای درخت نمونه بارز طراوت ...

وقتی حکم شهردار پارسیان صادر نمی شود

وقتی حکم شهردار پارسیان صادر نمی شود

شهر پارسیان به عنوان مرکز شهرستان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم ...

داریوش حسن زاده/اختلاط دختر وپسردرمدارس بشاگرد

داریوش حسن زاده/اختلاط دختر وپسردرمدارس بشاگرد

اختلاط دختر وپسردرمدارس بشاگرد امروز يكي از معضلات جدي دربعضی از مراكز آموزشي بشاگرد ...

فروغ مسلم زاده /صیدهایی که دریا را جارو می کنند

فروغ مسلم زاده /صیدهایی که دریا را جارو می کنند

در خبرها آمده است که طی شش ماهه اول امسال صیادان هرمزگان 120 ...

احسان کامرانی/سخنی کوتاه با استاندار استان جناب آقای دکترهمتی

احسان کامرانی/سخنی کوتاه با استاندار استان جناب آقای دکترهمتی

جناب اقای استاندار حضور حضرتعالی را در منصب استانداری هرمزگان تبریک عرض نموده ...

فروغ مسلم زاده /نمایشگاه بیست وسوم دریک اپیزود

فروغ مسلم زاده /نمایشگاه بیست وسوم دریک اپیزود

بیست وسومین نمایشگاه بین المللی مطبوعات در حالی برگزار می شود که در ...

فروغ مسلم زاده/نمایشگاه بیست وسوم ؛ بزرگترین پاتوق فرهنگی کشور

5الی 12ابان ماه مصلی تهران میزبان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور و پاتوق اصحاب ...

فروغ مسلم زاده /مطالبه گری فقط یک گفتمان نیست

فروغ مسلم زاده /مطالبه گری فقط یک گفتمان نیست

امام حسین (ع) می فرمایند: اگر دین ندارید آزاده باشید ، این سخن ...

فروغ مسلم زاده/برچیده شدن مدارس کپری ؛شاید وقتی دیگر

فروغ مسلم زاده/برچیده شدن مدارس کپری ؛شاید وقتی دیگر

سال تحصیلی جدید را در حالی آغاز کردیم که وزیر تازه نفس آموزش ...

هرمزگان سرزمین فرصت ها است اما….

هرمزگان سرزمین فرصت ها است اما….

به گفته جناب استاندار هرمزگان ، این استان سرزمین فرصتهاست وبه همین دلیل ...

 • کد مطلب : 27147
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ آبان, ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۳
 • شما اینجا هستید :یادداشت
 •   

  فروغ مسلم زاده /صیدهایی که دریا را جارو می کنند

  ورود روزانه 3میلیون مترمکعب فاضلاب صنعتی و خانگی به دریا و نوار ساحلی ، الودگی های سوختی مانند گازوییل و ترددکشتی ها و.. از یک طرف و صید بی رویه توسط صیادان محلی و کشتی های کف روب خارجی که به گفته محلی ها توسط افراد خاص به این کشتی ها اجازه صید به هر میزان که بخواهند داده شده از طرفی سنگ بنای نابودی دریا و ابزیانرا نهاده است و در آینده نه چندان دور شاید دریا هم به سرنوشت دشت میناب و فروچاله هایش تبدیل شود.

  در خبرها آمده است که طی شش ماهه اول امسال صیادان هرمزگان ۱۲۰ هزارتن صید کرده اند ؛ اگر این آمارواقعی بوده و در اغراق های مدیرانه غرق نشده باشد باید گفت فاجعه بزرگی در انتظار دریا و آبزیان کفی زی آن می باشد.

  ورود روزانه ۳میلیون مترمکعب فاضلاب صنعتی و خانگی به دریا و نوار ساحلی ، الودگی های سوختی مانند گازوییل و ترددکشتی ها و.. از یک طرف و صید بی رویه توسط صیادان محلی و کشتی های کف روب خارجی که به گفته محلی ها توسط افراد خاص به این کشتی ها اجازه صید به هر میزان که بخواهند داده شده از طرفی سنگ بنای نابودی دریا و ابزیانرا نهاده است و در آینده نه چندان دور شاید دریا هم به سرنوشت دشت میناب و فروچاله هایش تبدیل شود.

  تخریب اکوسیستم ساحلی به بهانه توسعه و گسترش شهر و ایجاد تفریحگاه در نوار ساحلی بندرعباس در دهه هشتاد نشان داد که اینگونه اقدامات غیرکارشناسی موجب تخریب وسیع زیستگاه ابزیان شده و اکوسیستم دچار تغییرات اساسی می شود بگونه ای که دیگر حالت بکر و اولیه خودرا از دست داده و پناهگاه بسیاری از مرغ های دریایی ؛ کاکایی ها  ، حواصیل و فلامینگوها که همه ساله در ایام پاییز در پی مهاجرت های زمستانه چند روزی دراین منطقه و سواحل اتراق می کردند دیگر  حضور ندارند و این امر نشان از تخریب پناهگاههای امن پرندگان مهاجر وسایر ابزیان می دهد .

  افزایش جمعیت شهر نشین و مهاجرت روستاییان و سایر هموطنان به هرمزگان برای استفاده از فرصتهای شغلی این منطقه موجب شده که طی سالهای ده ساله اخیر شاهد رشد ۴۰ درصدی جمعیت استان باشیم رشدی که به تبع نیازهای اولیه و ابتدایی اش اعم از خوراک ومسکن و شغل باید تامین شود .

  دراین میان برداشتهای بی رویه از دریا نشان می دهد که اگر وضعیت بدین روال پیش برود در سالهای نه چندان دور و خیلی نزدیک با کاهش شدید جمعیت ابزیان در خلیج فارس مواجه می شویم ؛ کمااینکه دیگر صیادان به هشدارهای شیلات و پزوهشکده اکولوژی مبنی بر ممنوعیت صید در ایام دریابست گوش نداده وبرای کسب درامد بیشتر به هر اقدام و ترفندی متوسل شده تا روزی خودرا به زور از دریا بستانند غافل از اینکه دریا نیز قدرت خود پالایی اش رااز دست داده ودیگر توان تحمیل این همه آلودگی و تخریب را ندارد.

  به گفته دکتر احسان کامرانی اکولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان ؛ ورود فاضلاب های صنعتی و خانگی به دریا مخرب و مخل محیط زیست بوده ومطابق اصل ۵ قانون اساسی باید دولت با آلوده کنندگان دریا و مخلان سلامتی شهروندان برخوردهای قانونی و شدیدی نمایند که متاسفانه با لابی های قدرتی که در استان وصنایع الوده کننده وجود دارد نشان می دهد که دستگاه های مرتبط از قدرت وجسارت لازم برای برخورد قانونی برخوردار نیستند ویا اجازه ندارند که برخوردی نمایند.

  این مقام مسئول می گوید: صید ترال با کشتی های کف رو از جمله عوامل اصلی تخریب محیط زیست دریایی و کاهش شدید گونه های دریایی بوده تا جایی که این نوع صید می تواند به ذخیرگاههای فیتوپلانکتونها و حتی صدفهای پوسته آهکی هم اسیب های جدی وارد نماید .

  درپایان امید واریم که دستگاه های متولی در راستای حفظ ذخایر ابزیان و محیط زیست دریایی هرچه سریعتر اقدام نموده وتدبیری برای حفاظت از دریا و اکوسیستم دریایی که این روزها درمعرض تخریب وآلودگی های شدید قرار گرفته است بنمایند چرا که فردا خیلی دیر است .

   

   

  برچسب ها :

  تبلیغ
  احمدمرادی oخبرگزاری علم و فناوری آفتاب جنوب دریانیوز ستاره شرق